Regl döneminde tampon kullanan kadının 2 bacağı birden kesildi. Tampon kullananları bekleyen büyük tehlike

ABD’de yaşayan 24 yaşındaki model Lauran Wasser, regl döneminde tampon kullandıktan sonra her iki bacağı da kesilmek zorunda kaldı.

Tamponu kutuda yazan talimatlara uygun olarak kullandığını belirten genç model, vücudunun “toksik şok sendromu” geliştirdiğini söyledi.

Tamponu taktıktan kısa süre sonra grip benzeri semptomlar yaşamaya başladığını söyleyen Wasser’in zamanla bilincini kaybettiği aktarıldı.

Hastaneye kaldırılan modelin iki kez kalp krizi geçirdiği ve böbreklerinin iflas ettiği açıklandı. Vücudunda hızla kan zehirlenmesi olduğu belirtilen genç model, apar topar yoğun bakıma alındı.

Wasser, “Her iki bacağım da dizimin altından kesildi. Doktorlar, 10 dakika daha geç getirilseydim hayatta olamayacağımı söyledi. 24 saatin içerisinde hayatım tamamen değişti ve geri dönüşü yoktu” diye konuştu.

Toksik şok sendromu, genellikle yüksek ateş, kas ağrıları ve döküntü gibi belirtilerle kendini gösteren ve vücutta var olan bir enfeksiyondan kaynaklanabilen, nadir görülen fakat yaşamı tehdit eden bir durum olarak açıklandı.

Bu sendrom, Stafilakok ve Strep olarak adlandırılan iki bakteri grubunun salgıladığı toksinlerin kana karışmasıyla oluşmaktadır.

Normalde Staphylococcus aureus adlı bakteri insan vücudunda burun, dirsek, cilt ile kadınlarda vajina bölgesinde bulunur.

Bakteri nadir olarak toksin yani zehir salınımıyla tehlike oluşturmaktadır.

Özellikle adet gören kadınlarda intravajinal tampon kullanımı nedeniyle toksinlerin vücuda yayılmasıyla tehlikeli bir durum oluşturabileceğine dikkat çekildi.

Toksik şok sendromunun belirtileri arasında ani yüksek ateş, kan basıncında düşüş, baş dönmesi, kusma, karın ağrısı, idrar çıkışının azalması ve kırmızı döküntüler yer alır.

Bu belirtiler, hızlı müdahale gerektiren ciddi bir durumu işaret eder. Wasser, yaşadığı zorlu sürecin ardından protez bacağıyla mesleğine devam ediyor.

Bu olay, tampon kullanımı ve toksik şok sendromu hakkında daha fazla farkındalık yaratmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x